Patarimai

Kaip išsirinkti lovą?

Visos lovos miegamojo lovos miegamojo lova miegamosios lovos dvigulė lova dvigule lova dvigules lovos dvigulės lovos dvigules lovos su ciuziniu viengules lovos viengulės lovos stilingos miegamojo lovos lova su patalynės dėže dviaukštės lovos vaikams dvigulė lova su patalynės dėže miegamojo lovos su patalynės dėže dvigulės lovos su patalynės dėže vaikiskos lovos lovos vaikams dviaukste lova vaikiska lova spintelės prie lovos vaikiškos lovos dviaukstes lovos lovos su ciuziniu lova namelis lovos paaugliams spintele prie lovos vaikiška lova dviaukštė lova lietuviskos lovos jaunuolio lova lovos ciuziniai lova masina tachta lova lovos internetu miegamojo lovos su ciuziniu modernios miegamojo lovos prabangios lovos

Trečdalį savo gyvenimo praleidžiame miegodami, todėl, be abejonės, lova turi būti jauki ir patogi. Lovos rinkimasis nėra įprastinis savaitgalio užsiėmimas, tad prieš ją renkantis būtina žinoti keletą esminių dalykų, kurie iš sunkaus ir varginančio proceso tai pavers tiesiog maloniu dienos praleidimu. Juk šis pasirinkimas lems, kokios nuotaikos pradėsite dieną ir kur atsibusite bent jau keletą artimiausių metų. Mes pasistengsime Jums padėti išsirinkti lovą, kuri atitiktų jūsų poreikius ir lūkesčius bei tiktų Jūsų miegamajame.

Taigi, prieš pradedant rinktis lovą pagalvokite apie keletą esminių dalykų:

  • Kiek vietos galite skirti naujai lovos?
  • Ar reikalinga patalynės dėžė?
  • Kokie yra pagrindiniai lovų matmenys?
  • Kokio dizaino ir stiliaus turėtų būti lova?

Koks lovos dydis man tinka?

Išsirinkti yra lengviau tiems, kurie ieško, kuo pakeisti seną lovą: Jūs jau žinote savo įpročius ir turite viziją, kokios norėtumėte. Gal norėtųsi aukštesnės (ar žemesnės) dvigulės lovos? Gal ji užėmė per daug vietos miegamajame? Taigi, Jums jau bent keletas klausimų yra aiškūs.

Lovos neturintys, pirmiausia turi nuspręsti, kur ją statys. Jei jai skirta vieta kambario viduryje, atkreipkite dėmesį į perkamo gaminio kokybę. Šiuo atveju svarbiausia, kad lova atrodytų gražiai iš visų pusių, lovos atlošas patikimai būtų pritvirtintas prie lovos ir, svarbiausia, būtų stabilius.

Nusprendus, kur stovės Jūsų nauja miegamojo pažiba, rekomenduojame apskaičiuoti, kiek vietos jai galite skirti. Taip išsirinksite greičiau ir išvengsite nusivylimo, kai išpakuosite užsakytą lovą ir pamatysite, kad prieiti prie jos liko per mažai vietos arba šalia lovos netelpa spintelė. Apskaičiuoti tinkamą lovos dydį galite atlikdami šiuos žingsnius:

  1. nuo sienų ir kitų kambario baldų pamatuokite apie 55-60 cm patogiam priėjimui prie lovos ir pažymėkite lipnia juostele;
  2. kai nuo visų sienų ir baldų apskaičiavote vietą praėjimui, turėtumėte gauti savo naujos „lovos” vietą;
  3. išmatuokite gautos „lovos” ilgį ir plotį – tai galimos Jūsų lovos išorės matmenys (daugiau apie matmenis skaitykite skyriuje „Pagrindiniai lovų matmenys”).

Ar man reikalinga patalynės dėžė?

Kitas svarbus klausimas, renkantis, ar reikalinga patalynės dėžė. Dėžėje bus patogu laikyti patalynę ar kitus rečiau naudojamus daiktus, tačiau toks baldas netiks tiems, kurie nori lovos ant aukštų kojelių.

Jeigu nusprendėte, kad patalynės dėžė reikalinga, būtinai atkreipkite dėmesį į dėžės mechanizmą. Jie būna kelių rūšių:

Ištraukiami stalčiai

Tokios dėžės reikalauja daugiau vietos kambaryje, o jos pačios bus mažesnio dydžio. Vietos reikės norint ką nors įdėti/išimti iš dėžės. Lova su ištraukiamais patalynės stalčiais bus patogi, jeigu vieną lovos šoną ir kojūgalį glaudžiate prie sienų ir turite nedaug vietos lovos ilgiui.

Čiužinio pakėlimas iš šono

Kaip ir lovai su stalčiais, toks mechanizmas bus patogus, jeigu lovos kojūgalis ir vienas šonas glaudžiamas prie sienos. Šis mechanizmas nereikalauja papildomos vietos, kurios reikia patalynės dėžei su stalčiais, be to, ji bus talpesnė.

Čiužinio pakėlimo iš kojūgalio

Lovą su tokia patalynės dėže galite rinktis, jeigu prie baldo galima prieiti iš visų pusių. Šis mechanizmas Jums bus patogus, jeigu lova stovės viduryje kambario ar remsis galvūgaliu į sieną.

Pagrindiniai matmenys, kuriuos reikia žinoti renkantis lovą

Kai jau žinote, kiek lovai galite skirti vietos, bus lengviau ją išsirinkti. Lovos užimama vieta priklauso nuo kelių pagrindinių matmenų:

  1. miegamosios vietos ilgio ir pločio;
  2. lovos aukščio;
  3. lovos rėmo matmenų.

Lovos rėmas matmenys priklauso nuo pasirinktos lovos stiliaus ir dizaino.

Miegama vieta

Miegamos vietos matmuo – tai jūsų čiužinio matmenys. Tai yra pagrindinis matmuo, nuo kurio priklausys lovos ir čiužinio kaina. Išskiriamos dvi pagrindinės miegamos vietos standartų sistemos: Europos ir Jungtinės karalystės.

Europoje gaminamų lovų ir čiužinių miegamos vietos standartiniai matmenys

Lietuvoje gaminamos lovos ir čiužiniai pagal Europoje nusistovėjusią sistemą. Dvigulių lovų ir čiužinių standartiniai matmenys: miegamos vietos plotis yra 140, 160, 180 ar 200 cm, o ilgis – 190, 195 ir 200 cm. Populiariausios yra 160×200 cm ir 180×200 cm lovos. Baldų salonuose dažniausiai eksponuojamos lovos, kurių miegama vieta 160×200 cm, kiek rečiau – 180 cm pločio lovos.

Jungtinės Karalystės gaminamų lovų ir čiužinių miegamos vietos standartiniai matmenys

Populiarėjant internetinei prekybai vis dažniau lovos užsakomos internetu (eBay, Amazon ar Aliexpress) ar Lietuvos skelbimų portaluose. Taip tikimasi sutaupyti, tačiau jos yra pagamintos pagal JK standartus: 122×190 cm, 137×190 cm, 152×198 cm, 183×198 cm ir kt. Tokių matmenų lovai Lietuvoje įsigyti čiužinį bus sudėtingiau: reikės užsakyti nestandartinių matmenų čiužinį. Taip kartais prarandamos išskirtinės čiužinio savybės, jie kainuoja brangiau, o ir gamybos terminas paprastai būna ilgesnis. Jeigu jau ryžotės lovą pirkti internetu, patartumėme atkreipti dėmesį į jos matmenis. Rekomenduotume Jums užsisakyti lovą ir čiužinį toje pačioje šalyje, o geriausia – tame pačiame salone. Be to, nepamirškite atkreipti dėmesį į garantinio aptarnavimo sąlygas.

Nestandartinių matmenų lovos

Pagal Jūsų pageidavimus gali būti pagamintos ir nestandartinių matmenų lovos. Aukštesniems žmonėms ar tiesiog norintiems ilgesnės lovos galima užsakyti 220 cm ar net 240 cm čiužiniui pritaikytas lovas. Tačiau tai jau yra nestandartinis gaminys, todėl jo gamybos terminas yra ilgesnis. Miegantiems neramiai siūlome rinktis platesnes lovas, pvz. 220 cm pločio. Gamybos terminas yra ilgesnis, nes tiekėjai (pvz. metalinių grotelių) neturi savo sandėliuose nestandartinių matmenų ir juos gamina atskirai. Renkantis ilgesnę ar platesnę lovą su patalynės dėže, būtinai reikia atkreipti dėmesį į patalynės dėžės mechanizmą, nes pakėlimo mechanizmas irgi turi būti specialiai pritaikytas sunkesniam čiužiniui pakelti.

Lovos aukštis

Nuo pasirinktos lovos aukščio priklauso ir bendras kambario vaizdas, ir jos išvaizda, todėl renkantis lovą svarbu atkreipti dėmesį į miegamos vietos ir atlošo aukščius.

Atlošo aukštis

Lova su aukštu atlošu mažą kambarį gali vizualiai padaryti dar mažesnį, tačiau toks atlošas yra patogus sėdint lovoje, nes galva nesiremia į sieną. Žemas atlošas taip ryškiai nesimatys, tačiau sėdėdami galva remsitės į sieną ir taip ji bėgant laikui nusitrins ir nusiteps.

Miegamos vietos aukštis

Aukštesniems  ir vyresnio amžiaus žmonėms dažniausiai yra patogiau atsikelti iš lovų, kurių miegama vieta yra aukščiau dėl to, kad nereikia tūptis ir lengviau atsikelti bei atsigulti. Taip pat ant tokios lovos bus patogiau prisėsti.

Lovas su žemesne miegama vieta dažniausiai renkasi šeimos su mažais vaikais. Į tokią lovą patogiau įlipti mažyliams. Be to, jeigu dūkdami jie iškristų, išvengtų stipresnių sužalojimų.

Pagalvokite kokiame aukštyje norėtumėte miegoti. Miegamos vietos aukštis priklauso nuo čiužinio aukščio ir nuo aukščio, kuriame yra grotelės. Dažniausiai užsakant lovą gamintojas gali įleisti groteles mažiau arba daugiau ir koreguoti miegamos vietos aukštį pagal jūsų poreikį.

Lovos dizainas ir stilius

Kai jau žinote, kiek vietos galite lovai skirti, ir nusprendėte, ar ji bus su patalynės dėže ar be jos, reikia nuspręsti, kaip atrodys Jūsų naujasis baldas. Pagrindiniai lovos išvaizdos akcentai yra atlošas, šonai ir kojelės. Nuo atlošo ir šonų priklausys ir lovos rėmo dydis, o nuo kojelių aukščio – miegamos vietos aukštis ir patalynės dėžės dydis.

Jeigu jūsų pasirinkimą varžo mažas miegamasis ir negalite skirti daug vietos lovai, galite įsigyti tachtą (lovą, pagamintą iš karto su čiužiniu, kurio negalite pakeisti) ar Continental tipo lovą (rėmo plotis greičiausiai bus lygus miegamos vietos pločiui). Nors ir sutaupysite vietos pasirinkę tachtą, tačiau greičiausiai nukentės Jūsų miego kokybė, nes negalėsite išsirinkti sau patogaus čiužinio.

Atlošų – galvūgalių dizainai ir jų ypatybės

Lovos atlošas – geriausiai matoma lovos dalis. Jį dažniausiai yra sunkiausia išsirinkti. Jis privalo būti ne tik gražus, bet ir funkcionalus: turi būti patogus atsiremti ir apsaugoti sieną nuo nusitrynimo. Mūsų gaminamų lovų minimalus atlošo storis yra apie 5 cm. Gamintojai, kurie gamina lovas iš plokštės, pasiūlys dar plonesnį – apie 2 cm užimantį atlošą. Apie atlošo aukštį ir jo svarbą jau rašėme anksčiau. Dabar apžvelkime pagrindinius atlošų stilius:

Tiesūs atlošai

Tai yra klasikinis ir itin populiarus tarp gamintojų, gaminančių iš plokštės. Puikus pasirinkimas tiems, kurie neturi ilgo kambario, nes lova užima nedaug vietos. Tačiau jie nėra tokie patogūs kaip pasvirę ar lenkti atlošai. Minkštų lovų gamintojai puošia šiuos atlošus nusiuvimais ar prabangiais chester  stiliaus įtraukimais. Gamintojai iš medžio puošia ornamentais. Populiarūs ir minimalistinio stiliaus lygūs atlošai.

Atlošai su pagalvėmis

Lovos su pagalvėmis atrodo gražiai ir moderniai. Dar vienas jų privalumas: labai patogu sėdint, skaitant knygą lovoje, nes norint atsiremti nereikia papildomos pagalvės. Pagalves paprasta nuimti ir išplauti. Dažnai tokios lovos turi „lentynėlę”, ant kurios naktį pagalvės yra padedamos. Jei lova šios „lentynėlės“ neturi, pagalvės užima čiužinio dalį ir lieka mažiau miegamosios vietos.

Lenkti – pasvirę atlošai

Lovos su lenktais ar pasvirusiais atlošais atrodo moderniai. Šie atlošai sukuria lovai lengvumo įspūdį, o kambariui suteikia žaismingumo. Taip pat toks atlošas yra minkštas ir itin patogus atsiremti skaitant knygą, dirbant kompiuteriu ar tiesiog žiūrint televizorių. Tačiau tokia lova bus ilgesnė, tad atkreipkite dėmesį ar turite pakankamai vietos.

Lovų šonai

Dar vienas faktorius, nulemiantis lovos išvaizdą, yra lovos šonai ir kojūgalis. Nuo jų priklauso ir tai, ar šis baldas gali būti su pakeliama patalynės dėže. Mūsų lovų minimalus vieno šono plotis lovai be pakeliamos patalynės dėžės yra 3,5 cm, o su patalynės dėže – 4 cm. Kaip anksčiau minėjome, kiti gamintojai gamina ir visai be šonų, tačiau atkreipkite dėmesį, kad tokiu atveju uždėtas čiužinys gali slankioti.

Šonų išvaizda priklauso nuo dviejų dalykų: dizaino ir audinio apvilkimo technologijos. Šonai, kaip ir kojūgalis, gali būti apvelkami audiniu dar gamykloje gamybos metu, tačiau surinkus lovą matysis detalių sujungimo vietos. Dažniausiai lovos su tokiais šonais yra pigesnės, nes jų gamyba yra paprastesnė.

Norintys grakštaus ir prabangaus dizaino gali rinktis lovą, kurios šonų audinys yra tvirtinamas tik lovos surinkimo metu. Tokia lova vizualiai atrodo kaip pagaminta iš vienos dalies. Tai suteikia baldui solidumo ir sudaro vientisumo įspūdį. Lovos audinį galima nuimti ir išskalbti ar išvalyti valykloje.

Lovų šonų dizainų yra įvairiausių, tačiau reikėtų išskirti kelis pagrindinius lovų šonų tipus:

Siauri šonai

Siauri lovos šonai – tai tikras išsigelbėjimas, kai lovai galite skirti mažai vietos (lieka daugiau vietos praėjimui). Šono storis yra apie 3,5 – 4 cm. Tokie šonai puikiai tinka lovoms su aukštomis kojelėmis. Juos paprastai renkasi žmonės, norintys minimalistinio dizaino. Lovos su tiesiais ir siaurais šonais puikiai dera nedideliame kambaryje ir jo neapsunkina.

Platūs šonai

Platūs – stori šonai dažniausiai gaminami lovose ant žemesnių kojelių bei lovose, kurių miegamas vietos aukštis yra mažesnis. Šios lovos atrodo gražiai, tačiau nedidelius kambarius gali vizualiai dar labiau sumažinti. Šių šonų privalumai – minkštumas. Be to, jie gali tarnauti kaip patogi atrama ar lentynėlė.

Lenkti – išgaubti šonai

Lovos su lenktais šonais atrodo elegantiškai, moderniai ir prabangiai. Šie šonai ties viduriu išplatėja ir jie dažniausiai derinami su prabangesniu chester stiliaus atlošu. Kaip ir platūs šonai, jie yra minkštesni, tačiau užima kiek mažiau vietos. Lenktos formos suteikia lovai lengvumo ir kambario interjerui žaismingumo.

Kojelės

Kojelės yra privalomas lovos atributas ir kiekviena lova jas turi. Kartais jos tampa pagrindiniu lovos akcentu ir gali būti pagamintos iš įvairiausių medžiagų: metalo, plastiko ar medžio. Kojelės yra būtinos, nes lovos rėmas negali tiesiog stovėti ant žemės (laikui bėgant nuo trinties audinys gali suplyšti, yra nuspardomas). Lovų kojeles galima suskirstyti į kelias pagrindines grupes:

  • žemos (iki 5 cm) kojelės;
  • vidutinio aukštumo (5 – 15 cm) kojelės;
  • aukštos (nuo 15 cm) kojelės.

Lova ant žemų kojelių

Lovos ant žemų kojelių (iki 5 cm) dažniausiai turi didesnę patalynės dėžę, o ir pati lova bus stabilesnė dėl žemo svorio centro. Po ja kaupsis mažiau dulkių ir šiukšlių, tačiau bus sunkiau išvalyti. Tokios lovos kojelių dizaino nereikia rinktis ir derinti prie kitų kambario baldų, nes jų paprasčiausiai nesimatys. Lova gali atrodyti kiek sunkesnė ir mažas kambarys gali atrodyti dar mažesnis.

Lova su vidutinio aukščio kojelėmis

Vidutinio aukščio kojelės (5 – 15 cm) suteikia lovai lengvumo ir grakštumo. Tokią lovą pasirinkus vis dar išlieka galimybė turėti patalynės dėžę su čiužinio pakėlimo mechanizmu. Toks baldas patogus namuose su šildomomis grindimis, nes šiluma cirkuliuoja po kambarį, tačiau besikaupiančias dulkes gali būti sunkiau išvalyti, nes siurblio antgalis nepalįs po lova.

Lova ant aukštų kojelių

Aukštos kojelės (nuo 15 cm) suteiks lovai lengvumo, tačiau dėl aukšto svorio centro ji nebus tokia stabili kaip lova su žemomis kojelėmis. Kaip ir lova su vidutinio aukščio kojelėmis, ši puikiai tiks turintiems šildomas grindis. Po lova galima padėti ištraukiamus stalčius, kurie tarnautų kaip patalynės dėžė, tačiau vizualiai jų nesimatytų. Po tokia lova reikėtų dažnai valyti dulkes, tačiau tai būtų kiek lengviau, nes po ja lengvai palįs robotas, siurblys ar šluota.

Paskutiniai patarimai

Taigi, apžvelgėme, į ką svarbiausia atkreipti dėmesį renkantis lovą, tačiau dar daug kas liko nepaminėta, pvz.: kaip išsirinkti tinkamas čiužinio groteles, audinį ir ką svarbu žinoti renkantis pagrindinį miego kokybės elementą – čiužinį. Šiuos dalykus apžvelgsime kituose savo straipsniuose. Kad lovą būtų išsirinkti lengviau, siūlome nepamiršti:

  • Apsispręskite, ar lovą pirksite iš salono Lietuvoje ar internetu. Perkant internetu atkreipkite dėmesį į lovos matmenis ir garantinio aptarnavimo sąlygas;
  • Išsimatuokite, kiek vietos galite skirti lovai. Apsispręskite dėl miegamos vietos pločio ir ilgio;
  • Apgalvokite ar Jums reikalinga patalynės dėžė.
  • Derinkite lovą prie miegamojo interjero – taip bus lengviau išsirinkti lovos stilių;
  • Pirkdami lovą salone nesidrovėkite prigulti, išbandyti lovos atlošo. Taip suprasite, ar ji iš tiesų patogi;
  • Jeigu miegate ne vienas, atsiveskite partnerį. Bus lengviau priimti sprendimą, kai baldas abiem patiks;
  • Jeigu miegate vienas, tai nebūtina įsigyti tik viengulę lovą: dvigulė, nors ir užims daugiau erdvės, tačiau bus patogesnė, mažesnė tikimybė iš jos iškristi neramiai miegantiems ar daug besivartantiems;
  • Pasidomėkite, kur lova gaminama, koks pagaminimo terminas, kokia lovai suteikiama garantija, kiek kainuoja pristatymas, ar reikalingas specialistas lovos surinkimui bei kokia šios paslaugos kaina.

Miegamojo lovą gali būti išsirinkti pakankamai sunku, tačiau kai atsakysite į visus sau rūpimus klausimus, tai bus daug kartų lengviau. Nepamirškite, kad lovoje praleidžiate apie trečdalį savo gyvenimo, ir būtent šis baldas užtikrins Jūsų miego kokybę ir gerą savijautą kitą dieną.

Linkime gero miego.

VISOS LOVOS – MIEGAMOJO EKSPERTAI

Daugiau miegamojo patarimų rasite čia:

https://visoslovos.lt/patarimai/

https://visoslovos.lt/